الگوریتم Push and Pull

 

الگوریتم سیمپلکس برای حل مسائل برنامه ریزی خطی که شامل قیود = و یا =< با سمت راست نامنفی می باشند جهت رفع نیاز شدنی بودن در نقطه آغازین به متغیرهای مصنوعی نیاز  دارد.  ما یک روش حل کلی تحت عنوان push and pull ارائه می دهیم که نیاز به کاربرد متغیرهای مصنوعی را برطرف می کند. این روش یک روش حل جدید میباشد که فهم آن راحت تر است و خالی از هر متغیر مصنوعی و تابع هدف مصنوعی و  عبارت جریمه است.
این روش شامل دو فاز است:    

1.فاز push:
 این مرحله یک مجموعه از متغیرهای پایه ای (BVS)را کامل  می کند بطوریکه این فاز با  یک   BVS  اولیه خالی شروع می شود و سپس متغیرها  یکی یکی وارد پایه  می شوند اگر BVS کامل شود اما شرط بهینگی برقرار نباشد این مرحله تا  برقرار شدن  شرط بهینگی ادامه می یابد.  حال چنانچه جدول بدست آمده شدنی نباشد فاز PULL وارد عمل می شود 

2.فاز PULL:
 این مرحله جواب بدست آمده را به سمت شدنی بودن سوق  می دهد.این فاز قوانین سیمپلکس دوگان را بکار میگیرد. لذا در کل فاز PUSH از یک راس به راس دیگر جهت ارضا کردن شرط بهینگی جابجا می شود اگر راس بدست آمده شدنی نباشد فاز دوم یک جواب بهین و شدنی را با بکار بردن قوانین مشابه روش سیمپلکس دوگان تولید می کند.           

برای آشنایی با این روش پیشنهاد میکنم فایل آموزشی زیر را دانلود کنید:


دانلود رایگان فایل آموزشی

منبع کمکی


/ 1 نظر / 40 بازدید
طاهره

از مطالب علمی و مفیدی که در وبلاگتون قرار میدهیدممنونم