آشنایی با نرم افزار بهینه سازی Aimms

این نرم افزار محصول شرکت پاراگون کشور هلند و موارد استفاده آن در زمینه های علمی ، آموزشی و تجاری می باشد.

Aimms از حل کننده ها (Solvers) متنوعی که مخصوص حل مسایل گوناگون حوزه برنامه ریزی و تحقیق در عملیات میباشند استفاده میکند، بدین ترتیب که ابتدا مسئله را بصورت روابط جبری از کاربر متخصص دریافت کرده و بعد از تبدیل به زبان خاصی آنها را به حل کننده (Solver) انتقال میدهد حل کننده بعد از پردازش و حل ، نتایج را به Aimms باز میگرداند.

کاربران Aimms به دو دسته عمده تقسیم می شوند: 

دسته اول کاربرانی هستند که مدلها را به زبان خاص نرم افزار طراحی کرده و قالب برنامه مورد نظر را پیاده سازی می کنند که عموما بایستی از تخصص های تحقیق در عملیات و برنامه نویسی برخوردار باشند که اصطلاحا  Developer نامیده می شوند.  

کاربران دسته دوم کاربرانی هستند که از برنامه های آماده شده استفاده میکنند که EndUser نامیده میشوند.

حیطه عمل :

حیطه عمل نرم افزار شامل تمامی مسائل برنامه ریزی تحقیق در عملیات از جمله برنامه ریزی خطی، برنامه ریزی درجه دوم، برنامه ریزی غیر خطی و مسایل بهینه سازی متنوع دیگر میباشد.

قابلیتهای نرم افزاری :

اجرای آن بطور مستقل است و امکان ادغام در نرم افزارهای در آن گنجانده نشده است ولی ارتباط آن با دیگر نرم افزارها همچون اکسل و زبان های برنامه نویسی چون C و ++C  به صورت موثری دیده شده است از طرفی ارتباط با داده های بیرونی و ارائه نتایج بدست آمده از نرم­افزار، از دو روش بانکهای اطلاعاتی و فایلهای متنی می باشد.

همچنین امکان دریافت گزارشات متنوع از قبیل گزارشات نموداری و انواع دیگر گزارش گیری های تخصصی در آن لحاظ شده است.

ویژگی های ممتاز دیگر:

قابلیت طراحی صفحات میانی جهت ارتباط با کاربر به عبارت دیگر این قابلیت در نرم افزار گنجانده شده است که بدون توجه به روابط جبری مدل ریاضی مسئله صفحات مناسبی طراحی و تمام کار ورود و گرفتن خروجی را با این صفحات انجام دهد.

همانطور که اشاره شده این نرم افزار دارای حل کننده های (Solver) گوناگونی است، به عنوان مثال در آخرین نسخه این نرم افزار یعنی AIMMS 3.12 برای حل مسئله برنامه ریزی خطی 10 حل کننده مجزا CONOPT, CPLEX GUROBI, KNITRO, MINOS, MOSK, SNOPTk, CBC, IPOPT و XA گنجانده شده است و این تعداد برای برنامه ریزی عددصحیح آمیخته 6 حل کننده و برنامه ریزی غیرخطی 8 حل کننده و برنامه ریزی درجه دوم (کوادراتیک) 10 حل کننده است.

در زیر جدول تمام برنامه ریزی های حوزه تحقیق در عملیات که این نرم افزار قادر به حل آن می باشد و حل کننده هایی که برای آنان ارائه شده است نمایش داده شده است.

نرم افزار Aimms

 - مدیریت آسان داده های ورودی
- دارای Help کامل برای یادگیری

قیمت نرم افزار :

قیمت این نرم افزار بسته به نوع حل کننده هایی که درخواست می شود متفاوت است و نسخه کامل آن به قیمت 7000 دلار به فروش می رسد.

 اطلاعات بیشتر از طریق پایگاه اینترنتی www.Aimms.com قابل دسترسی است./ 0 نظر / 230 بازدید