تحقیق در عملیات ( Operation Research)

بهینه سازی

مقیاس گذاری ( Scaling )
نویسنده : نعمت الله تقی نژاد - ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩٢
 

 

اگر بخواهیم یک مسئله برنامه ریزی خطی را بدون مقیاس گذاری با استفاده از الگوریتم سیمپکلس حل کنیم مشکلات زیر ممکن است ایجاد شود: 

—ریسک خطای گردکردن اعداد بشدت زیاد می شود بطوریکه مسئله اصلی کاملاً تغییر کرده و حتی ممکن است یک جواب بهین نادرست را برای ما تعیین کند. خطای گردکردن در دو قسمت از سیمپلکس بسیار خطر ساز است:
—1- اگر اعداد غیر صفر در یک ردیف مشخص از یک جدول سیمپلکس به طور قابل ملاحظه ای بزرگتر از سایرین باشند. موقع بررسی ستون ممکن است به دلیل خطای گردکردن، اعداد بزرگ بر اعداد کوچک مسلط شوند.
—2- اگر اعداد غیر صفر در یک ستون از یک جدول سیمپلکس به طور قابل ملاحظه ای بزرگتر از سایر اعداد همان ستون باشند. در این مورد نیز اعداد بزرگ بر اعداد کوچک مسلط شوند.
برای این منظور در این تحقیق به بررسی و چگونگی رفع این مشکل پرداخته ایم:
 
  دانلود  

 


 
 
کارگاه های آموزشی و انجام پروژه
نویسنده : نعمت الله تقی نژاد - ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٢
 

 

انجام پروژه های دانشجویی، تحقیقاتی و آموزشی


1- ارائه مدل ریاضی و مدلسازی برای مسائل مختلف

2 - مدل سازی و کدنویسی نرم افزار بهینه سازی Aimms ،Gams ،Lingo ،Lindo، WinQSB و Cplex، Tora 


3 - برنامه نویسی و کدنویسی در نرم افزارهای محاسبات ریاضی Matlab  Mathematica ،  Excel و (میپل) Maple 


4- حل مسائل (NP-Hard) با روش های متاهیورستیک metaheuristics از قبیل:

* شبکه های عصبی مصنوعی ( Artificial Neural Network , ANN )

* الگوریتم ژنتیک ( Genetice Algorithm , GA )

* الگوریتم کلونی مورچه ها ( Ants Colony Optimization)

* شبیه سازی تبرید ( Simulated Annealing , SA )

* حل مسایل چند هدفه ( Multi Objective ) به کمک الگوریتم NSGAII

 

 5- اجرای برنامه مدل های خطی کارایی و بهره وری در محیط Gams

 6- ترجمه متون تخصصی فارسی به انگلیسی و بعکس

همچنین باتوجه به سابقه برگزاری کارگاه­های تخصصی نرم­افزارهای بهینه­سازی، در صورت نیاز قادر به برگزاری دوره­های آموزشی نرم افزارهای مربوطه نیز می­باشیم.


برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تلفن :

09386264924

ایمیل:

 n.taghinezhad@gmail.com

ارتباط برقرار کنید.


 
 
بکارگیری شاخص خطرپذیری در مدل برنامه ریزی خطی سبد دارایی
نویسنده : نعمت الله تقی نژاد - ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ امرداد ۱۳٩٢
 

 

بکارگیری شاخص خطرپذیری در مدل برنامه ریزی خطی سبد دارایی

ابتدا چکیده ای از آنچه باید در مورد بورس و اوراق بهادار بدانیم، ذکر می گردد
تعریف سرمایه گذاری : سرمایه گذاری (investment) عبارت است از هرگونه فدا کردن ارزشی در حال حاضر به امید به دست آوردن ارزشی در زمان آینده،مثل پرداخت وجهی بابت خرید سهام به امید به دست آوردن سودهای مشخصی از آن در آینده

انواع سرمایه گذاران : سرمایه گذارانی که در بازارهای معامله بورس اوراق بهادار وجود دارند،به شرح زیرند:

اشخاص حقیقی: گروهی هستند که به امید به دست آوردن سود، اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار می کنند،در برخی از موارد ، وقتی سرمایه این افراد زیاد باشد،ممکن است هدف دیگری مثل به دست گرفتن کنترل شرکت،ازطریق خریدن درصد بالایی از سهام آن شرکت را نیز دنبال کنند.
اشخاص حقوقی: این اشخاص به دلیل وسعت عمل و حجم منابع مالی،تاثیر بسزایی در بازار سرمایه دارند.برخی از مهمترین آنها به شرح زیرند:

بانکها ، شرکتهای بیمه ، صندوقهای بازنشستگی،شرکتهای سرمایه گذاری،شرکتهای کارگزاری

بازار اولیه: به بازاری گفته می شود که در آن اوراق بهادار جدید، برای اولین بار از طرف یک سازمان منتشر میشود.انتشار اوراق بهادار در این سازمان،غالبا با هدف تامین مالی صورت میگیرد.
بازار ثانویه و بورس اوراق بهادار: از طریق بازار ثانویه،خریداران و فروشندگان می توانند اوراق بهاداری که دوره عرضه آن در بازار اولیه به اتمام رسیده است را به قیمتهای قابل قبولی برای طرفین، معامله کنند.

دیگر سر فصل مطالبی که در این پروژه مطالعه شده:

  • بازده
  • ریسک
  • ضریب تغییر
  • ریسک سیستماتیک و ریسک غیر سیستماتیک
  • اوراق بهادار
  • اوراق قرضه 
  • بهره 
  • شاخص RRI مخفف عبارت Relative Risk Index
  • بازده های بی سود و زیان

 

 میتوانید فایل کامل پروژه را بصورت رایگان در زیر دریافت کنید:

  دانلود  

 


 
 
تحلیل پوششی داده ها
نویسنده : نعمت الله تقی نژاد - ساعت ٩:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩٢
 

 

یکی از مسائل مهم مساله اندازه گیری کارایی واحد ها است.روش های مختلفی برای اندازه گیری کارایی واحد های تصمیم گیرنده ارائه شده است این روش ها را می توان به دو دسته مهم تقسیم کرد 
1.روش های پارامتری
2.روش های غیر پارامتری

 

مشکل تعریف فوق از تابع تولید این است که فقط برای سیستم های با یک خروجی قابل کاربرد است مشکل دیگر تشخیص ضابطه تابع است در اقتصاد خرد یک پیش فرض برای تابع تولید با یک خروجی در نظر گرفته می شود و با استفاده از تکنیک های مناسبی در صدد تخمین پارامترهای این تابع هستیم این روش را روش پارامتری می گوییم

روش پارامتری:
 در روش های پارامتری ابتدا شکل خاصی از تابع هدف را پیش فرض می گیریم و با اتخاذ روشی پارامترهای این تابع را معین میکنیم. یکی از معروفترین توابع تولید در اقتصاد خرد تابع کاب – داگلاس است.

 

 روش غیر پارامتری:

      تحلیل پوششی داده ها تکنیکی برای محاسبه ی کارایی نسبی مجموعه ای از واحد های تصمیم گیرنده است که با استفاده از برنامه ریزی ریاضی انجام میگیرد. عبارت نسبی به این دلیلی است که کارایی حاصل نتیجه ی مقایسه ی واحدها با یکدیگر است.لذا کارایی به دست آمده نسبی است نه مطلق وقتی می گوئیم واحد تصمیم گیرنده pام کارا است یعنی این واحد خوب عمل می کند و از منابع به خوبی استفاده می نماید
 

فایل کامل پروژه را از لینک زیر بصورت رایگان دریافت کنید:


دانلود پروژه


 
 
جستجو و دانلود پایان نامه های انگلیسی
نویسنده : نعمت الله تقی نژاد - ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ امرداد ۱۳٩٢
 

 

دوستان و محققان عزیز می توانند به صورت رایگان از جستجوگر پایان نامه های تراپیپر استفاده کنند و از بین میلیون ها میلیون پایان نامه و تز و رساله ی کارشناسی ارشد که توسط دانشگاه های مختلف دنیا منتشر شده است، پایان نامه هایی را که مورد نیازشان است، مستقیما دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهند.

این جستجو گر کلمات کلیدی را از شما دریافت می کند و آن را در بین پایان نامه های منتشر شده توسط تعداد بسیار زیادی از دانشگاه های معتبر دنیا جستجو می کند و نتایج بسیار خوبی را برای شما فراهم می کند. 

ارزش پایان نامه برای یک تحقیق چقدر است؟

از نگاه ما، مطالعه ی یک پایان نامه می تواند کمک بسیار بزرگی برای محقق باشد. مطالعه ی یک تز یا رساله ی دکترا می تواند زوایای پنهانی از تحقیق را برای ما روشن سازد که شاید هیچ گاه نتوانیم این موارد را در مقالات بیابیم. ما با مطالعه ی پایان نامه با روش تحقیق به طور دقیق آشنا می شویم و حتی می توانیم از روند کار محقق الگو های درستی را بگیریم.

یک آفت، یک مزیت

هرچند ممکن است عده ای تصور کنند که اگر این پایان نامه ها به صورت رایگان و فراوان در اختیار دانشجویان قرار بگیرند، ممکن است برخی سوء استفاده ها و کپی کاری هایی را انجام دهند. اما ما اینطور فکر نمی کنیم، ما بر این عقیده هستیم که در دسترس قرار گرفتن محتوا برای تحقیقات باعث می شود تا از کپی کاری های سطحی نگر در دانشگاه ها کاسته شود، چرا که زمانیکه همگان به این منابع دسترسی داشته باشند، ریسک کپی کاری بالا می رود و هر کسی با یک جستجوی ساده می تواند به کیفیت اثر پی ببرد.

کم نیستند افرادی که همین پست های وبلاگ تراپیپر را کپی می کنند و در سایت های خود می گذارند و ما نیز از این مطلب مطلع هستیم. اما خواننده ی آگاه که به گوگل دسترسی دارد به سادگی می تواند مقداری از متن را در گوگل کپی کند و به نویسنده ی اصلی و پدید آور این متن اعتبار لازم را بدهد. در مورد پایان نامه ها نیز وضع به همین گونه است.

شما نیز می توانید با معرفی این جستجو گر رایگان به دوستان و همکلاسی های خود، علاوه بر اینکه آنها را مطلع سازید، زمنیه های کپی کاری را نیز با اطلاع رسانی هر چه بیشتر کم نمایید.


http://www.terapaper.com/research/thesis


امید است توانسته باشیم باز هم قدمی هر چند کوچک در راستای اعتلای علم و فرهنگ علم آموزی وعلم سازی در ایران عزیز برداشته باشیم.

 
برگرفته از : تراپیپر - دستیار تحقیق شما


 
 
انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله
نویسنده : نعمت الله تقی نژاد - ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٢
 

 

بعد از نوشتن یک مقاله به دنبال ژورنالی باید گشت که مقاله مان را به آنجا بفرستیم برای داوری و چاپ. چگونه این ژورنال ها را باید پیدا کرد؟

در این پست یک وبسایت را به شما معرفی می کنم که به شما در این راه کمک خواهد کرد و اطلاعات مفیدی را به شما ارائه خواهد نمود.journalfinder.elsevier.com


ابتدا عنوان و چکیده مقاله خود را وارد می کنید و حوزه ی آن را انتخاب می کنید، سپس لیستی از ژورنال های بالقوه برای شما نشان داده می شود. جالب این است که می توانید در این لیست مدت زمان انتظار را برای چاپ نهایی مقاله ی خود در هر ژورنال مشاهده کنید. همچنین اطلاعات بسیار مفید دیگری مانند ضریب تاثیر ژورنال، مدت زمان بررسی مقاله توسط ادیتور، درصد پذیرش مقالات و غیره نیز در نتایج برای هر ژورنال مشخص شده است. 

اما به نظر می رسد که این نتایج همگی از ژورنال هایی هستند که توسط خود الزویر منتشر می شوند و این زیاد خوب نیست. به هر حال این سایت هم یکی از مکان هایی است که شما می توانید به این سوال پاسخ دهید که مقاله ام را در کدام ژورنال چاپ کنم؟

در ادامه دو وب سایت را به شما معرفی می کنیم که می توانید با مراجعه به آنها و انجام تنظیمات و یا وارد کردن کلید واژه هایی در مورد تحقیق خود و یا حوزه ی تحقیقاتی خود لیست رتبه بندی شده ی مجلات را مشاهده کنید

eigenfactor.org  

scimagojr.comموفق باشید
 
برگرفته از : تراپیپر - دستیار تحقیق شما

 


 
 
 backgroundcolor= class=#2f57a2width:230px; padding-top: 5px;td width=logo