تحقیق در عملیات ( Operation Research)

بهینه سازی

تخصیص روزهای تعطیل کارمندان
نویسنده : نعمت الله تقی نژاد - ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٢
 
اداره پست به کارمندان تمام وقت در روز های مختلف هفته نیاز دارد. تعداد کارمندان تمام وقت مورد نیاز در روز های مختلف هفته متفاوتاست.قوانین اتحادیه حاکی از ان است که هر کارمند تمام وقت باید 5روز پیوسته کارکندو انگاه 2 روز در مرخصی باشد.اداره پست مذکور میخواهدنیاز روزانه اش را تنها با کارمندان تمام وقت تامین کند. با استفاده ازLP زیر می توان MIN تعداد کارمندانی را که باید استخدام کرد،به دست اورد.
حال ما به ارائه 2 روش برای مسئله زمان بندی کار می پر دازیم که بدون استفاده از برنامه ریزی اعداد صحیح به جواب مسئله برسیم.
روش 1: الگوریتم TPB
روش2: استفاده از الگوریتم 2 مرحله ای  
 
دانلود رایگان فایل کامل پروژه  
 

 
 
فرم ارزشیابی مرحله دوم ( مصاحبه) آزمون دکتری
نویسنده : نعمت الله تقی نژاد - ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩٢
 

 

نحوه محاسبه امتیازات به سه بخش پژوهشی، آموزشی و مصاحبه تقسیم بندی شده است. در بخش پژوهش حداکثر 40 امتیاز در نظر گرفته شده است. این امتیازات برای پذیرفته شدگان مرحله اول دکتری، مربیان و ممتازهای پژوهشی محاسبه می شود.

بر اساس جدول امتیازات پژوهشی، مقالات ISI، مقالات علمی - پژوهشی، مقالات علمی ترویجی، کنفرانس های معتبر، سوابق پژوهشی، کسب رتبه در جشنواره ها و مقام در مسابقات علمی معتبر، گواهی ثبت اختراع، تالیف یا ترجمه کتاب شامل امتیازاتی می شوند که این میزان از 25 تا 5 امتیاز متغیر است.

همچنین بر اساس فرم نمونه ای که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور ارائه شده است، بخش آموزش حداکثر 30 امتیاز دارد. بر اساس جدول امتیازات آموزشی، دانشگاههای محل تحصیل فرد در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، معدل فرد در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، مدرک زبان، سوابق آموزشی و برگزیدگان المپیادهای معتبر نیز امتیازاتی متغیر از 5 تا 10 بر اساس نظر اعضای کمیته مصاحبه کننده، در نظر گرفته شده است.

جدول امتیازات پیشنهادی سازمان سنجش به دانشگاهها

ردیف بخش مورد نظر امتیاز
1 پژوهشی حداکثر 40 امتیاز
2 آموزشی حداکثر 30 امتیاز
 3 مصاحبه حداکثر 30 امتیاز 


در بخش مصاحبه نیز حداکثر 30 امتیاز به فرد تعلق می گیرد و بر اساس جدول ارائه شده از جزئیات آن، شاخص های ارزیابی شامل تسلط علمی داوطلب، وسعت نظر، نوآوری و کارآفرینی، توانایی فرد در تجزیه و تحلیل مسائل و پاسخگویی به سئوالات، تعهد داوطلب در همکاری با دانشکده و حضور تمام وقت در تحقیقات، شخصیت، متانت، نحوه تعامل و قدرت ایجاد ارتباط و برازندگی، نگرش و اطلاعات فناوری صنعتی، نظر استاد راهنما است که امتیازات آن از 4 تا 6 متغیر است.

سازمان سنجش آموزش کشور در توضیح این امتیازبندی یادآور شده است: این فرم به عنوان نمونه جهت ارزیابی پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون دکتری سال 90 تدوین شده و دانشگاهها می توانند بر اساس فرم موجود در دانشگاه عمل کنند اما لازم است امتیاز دهی به صورت شفاف و حدالامکان کمی سازی شده باشد.

برای دانلود نمونه تهیه شده از فرم ارزشیابی مرحله دوم (مصاحبه ) آزمون دکتری روی لینک زیر کلیک کنید:

  دانلود  

 


 
 
فهرست نشریات متعبر و غیر متعبر وزارت علوم
نویسنده : نعمت الله تقی نژاد - ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٢
 

 

در صورتی که در حال انتخاب مجله ای برای چاپ مقاله خود هستید نگاهی به آخرین لیست منتشر شده وزارت علوم که به معرفی ژورنال های معتبر می پردازد خالی از لطف نیست . دبیرخانه کمیسیون نشریات علمی کشور وابسته به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، سامانه ای را طراحی کرده است که براساس آخرین شماره ارسالی نشریات به دبیرخانه کمیسیون نشریات علمی کشور، وضعیت انتشار نشریات را به سه رنگ سبز (بدون تأخیر)، زرد (یک شماره تأخیر) و قرمز (بیش از دو شماره تأخیر) نمایش می‌دهد. 

http://journals.msrt.ir

ضمنا لیست ژورنال های فاقد اعتبار خارجی نیز در اسفند ماه 1391 توسط این دبیرخانه تهیه و در دسترس پژوهشگران قرار گرفته است: 

مشاهده 


 
 
رابطه ی نقاط گوشه ای با جواب بهینه در برنامه ریزی خطی
نویسنده : نعمت الله تقی نژاد - ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز جمعه ۳ خرداد ۱۳٩٢
 

 

 در ریاضیات، مسائل برنامه ریزی خطی شامل بهینه سازی تابع هدفی خطی است که بایستی یکسری محدودیت در فرم های تساوی های خطی و نامساوی برقرار شوند. به طور خیلی غیررسمی برنامه ریزی خطی استفاده از مدل ریاضی خطی برای بدست آوردن بهترین خروجی(به طور مثال حداکثر سود، حداقل کار) با توجه به شرط های داده شده (برای مثال فقط 30 ساعت کار در هفته، کار غیر قانونی انجام ندادن و غیره) است.

 و به طور رسمی تر در یک چند سقفی (مانند چندضلعی یا چندوجهی) که تابعی با مقدار حقیقی بر روی آن تعریف شده است، هدف یافتن نقطه ای در این چند سقفی است که تابع هدف بیشترین یا کمترین مقدار را دارا باشد. این نقاط ممکن است موجود نباشد، اما اگر وجود داشته باشند جست و جو در میان رئوس چند ضلعی یافتن حداقل یکی از آن ها را تضمین می کند.

 

دانلود رایگان پروژه 

 


 
 
 backgroundcolor= class=#2f57a2width:230px; padding-top: 5px;td width=logo